Premýšľali ste niekedy nad tým, že ak by ste na pracovnú úlohu mali viacej času, spravili by ste ju lepšie, prípadne by ste ju dotiahli viac do detailov.
Je to naozaj tak? Ruku na srdce, keď máte v práci priveľa času, máte aj väčší pocit voľnosti.
Vtedy je jednoduché povedať: ...ešte si zájdem na kávu... ...ešte si prečítam tento článok... ...ešte, ešte, ešte... a potom sa budem venovať práci. Ak však pracujete v časovej tiesni, nie je čas na vymýšľanie a bezokolkov sa venujeme pracovnej úlohe.
Z môjho pohľadu na otázku, koľko bude trvať vypracovanie úlohy existuje jediná odpoveď:
Úlohu vypracujete za toľko času, koľko na ňu máte. Rozdiel je v tom, aký pocit stresu, alebo pohody pri práci pociťujete.
Keď sa z akéhokoľvek dôvodu dostanete do časovej tiesne a veci sa Vám začnú v práci vymykať z pod kontroly, je dôležité nestratiť nadhľad nad situáciou a nepoddať sa stresu. Ja viem, podobné vety, asi počujete často. V stresovej situácii si neviete predstaviť, že existuje nejaké jednoduché riešenie toho, čo Vy aktuálne vnímate ako neprekonateľný problém.
V skutočnosti sú často najjednoduchšie metódy tými najefektívnejšími. Jednou z najlepších metód, ktorú môžete využiť na zmiernenie stresu sú dychové techniky. Pomôžu Vám upokojiť nervový systém a prečistiť si myseľ. Výskumy ukazujú, že pravidelná prax dychových cvičení dokáže zlepšiť Vašu pozornosť a zdravie mozgu. To znamená, že človek, ktorý pravidelne praktizuje dychové cvičenia dokáže lepšie zvládnuť budúce úlohy a výzvy. Keď sa ocitáte pod tlakom, Váš dych sa zvyčajne zrýchľuje a stáva sa plytším. Preto je potrebné spomaliť a prehĺbiť svoje dýchanie, čím upokojíte svoju myseľ, zlepšíte koncentráciu a zmiernite pocit úzkosti či stresu.
Pre vedomé usmerňovanie energie pomocou kontrolovaného dýchania sa v joge používa pojem pránajáma (prána = dych, energia, ájáma = kontrolovať, regulovať). Jogíni veria, že cieleným usmerňovaním prány v tele dokážeme zlepšiť odolnosť organizmu, získať vnútorný pokoj a dosiahnuť pevné zdravie a uvoľnenie. Podľa jogovej mytológie je nám dokonca daná dĺžka života počtom dychov. Preto sa jogíni vedomým spomalením dychu pokúšajú predĺžiť si svoj život. Tieto tvrdenia sa dnes už nejavia ako scestné ani z vedeckého hľadiska. Podľa výskumov dobrovoľné, pomalé a hlboké dýchanie reguluje určité fyziologické procesy. Dokážeme nim ovplyvňovať činnosť srdca, mentálnu výkonnosť a eliminovať stres, čo sa môže skutočne odraziť na dĺžke a kvalite nášho života.
V tomto článku Vám predstavím tú najjednoduchšiu cestu, ako sa na chvíľu spojiť so svojim dychom a tak ovládnuť svoje telo, myseľ a premôcť (alebo oslabiť) stres. Jedným z najlepších (a najnenápadnejších) spôsobov, ako začať s dychovými technikami priamo v práci je vedome vnímať svoj prirodzený spôsob dýchania. Sadnite si do pohodlnej polohy na stoličke s rovným chrbtom. Uvoľnite celé telo, aj Vaše ramená (v nich býva (nie len) počas stresového dňa veľa napätia). Zamerajte sa na svoj proces dýchania. Precíťte, ako prúdi vdychovaný vzduch Vašim telom. Cítite, ako vzduch vstupuje do Vášho tela cez nosné dierky. Neskôr cítite, ako prúdi cez hrdlo až do pľúc. Pri každom nádychu sledujte, ako sa Vaše pľúca rozširujú, to spôsobuje že sa rozpína Váš hrudník a Vaše brucho. Pri výdychu môžete zase pozorovať stiahnutie brucha a hrudníka. Precíťte, ako zohriaty vzduch opúšťa Vaše telo. Vnímajte teplý vydychovaný vzduch, ako jemne ovieva Vašu hornú peru.
Pozorujte dýchací proces od nozdier až po brucho. Dýchajte pomaly a zhlboka. Skúste si vdychovaný vzduch vychutnávať. Objavte jeho "lahodnosť".
Túto dychovú techniku si môžete trénovať kedykoľvek počas dňa. Venovať sa jej môžete tak dlho, kým Vám to bude príjemné.
Z môjho pohľadu je vedomé dýchanie dobrou vstupnou bránou do sveta dychových techník.
V ďalších článkoch Vám plánujem predstaviť ďalšie dychové techniky, ktoré Vám môžu pomôcť získať kontrolu nad Vašim telom.
Odporúčam Vám trénovať prácu s dychom aj v prípade, že práve nepociťujete žiadny stres.
Nikdy neviete, kedy ich naozaj budete potrebovať. Oplatí sa byť pripravený ;)
Staňte sa spolutvorcami blogu,
napíšte, aká téma článku by Vás zaujímala:
info@jogadoprace.sk
Sledujte Jogu do Práce
aj na sociálnych sieťach: